Obsahuje pečící papír v sobě toxické látky?

Pečící papíry v sobě obsahují voděodpudivé látky, díky kterým se těsto na plech nelepí. Bohužel tyto tzv.perfluorované látky (např. PFOA a PFOS) se v přírodě nerozkládají, uvolňují se do životního prostředí a vědci je našli i v mateřském mléce . Jsou podezřelné z narušení působení hormonů či negativního vlivu na zdravý vývoj dětí. Jsou to také látky silně persistentní, tedy velmi pomalu se rozkládají v životním prostředí. Nejlepší je vždy používat přírodní materiály, případně takové, které jsou na vícero použití - tedy například klasické plechové košíčky na muffiny či normální plech bez pečícícho papíru. Jakýkoli odpad zejména plastový, případně s přídavkem toxických látek se velmi špatně likviduje, dělá problémy při recyklaci a pokud se takové chemické látky těžko rozkládají v přírodě, většinou se nám pak vrací jako problém toxických látek zpět ve formě znečištné vody, půdy a ovzduší.

Jak si otestovat stabilitu barev v nádobí v domácích podmínkách?

  • Odolnost vůči oděru – pokuste se seškrábnout glazuru nožem, vidličkou nebo drátěnkou na nádobí.
  • Odolnost vůči kyselým potravinám – vymáčkněte citron nebo položte plátek citronu na barevný dekor a nechte přes noc působit, případně můžete testované nádobí ponořit do misky s octem na tři dny a sledovat, zda barva nezesvětlala.
  • Odolnost vůči detergentům (přípravkům na nádobí) – smíchejte 50 gramů sody s 1 litrem vody a povařte. Poté ponořte nádobí do lázně na 6 hodin a sledujte změnu barvy.

Co ovlivňuje, zda se těžké kovy z nádobí uvolňují?

Pravděpodobnost uvolnění olova a kadmia z barevného dekoru nádobí je vyšší, pokud se jedná o žlutou, oranžovou nebo červenou glazuru, která nebyla vypálena za dostatečné teploty po potřebný čas, dále při působením kyselého pH (konzumaci džusů, kávy, čaje), za zvýšené teploty (např. ohřívání v mikrovlnce) nebo při mechanickém působení (poškrábání příborem nebo drátěnkou).

Jakému nádobí se mám vyhnout, které obsahuje nejvíce barev s těžkými kovy?

Doporučujeme se vyhnout těmto typům nádobí, kde je vyšší riziko uvolňování těžkých kovů do jídla:

  • Nádobí s odřenou, poškrábanou, odlupující se nebo jinak zkorodovanou glazurou
  • Nádobí s plastickými potisky a dekory, které jsou znatelné po přejetí prstem
  • Nádobí z antikvariátů. To mohlo být vyrobené dříve, než se začalo množství těžkých kovů regulovat.
  • Četně dekorovanému nádobí z asijských a latinskoamerických zemí
  • Broušenému olovnatému sklu

Jak mám nejlépe umývat nádobí, aby se z něj neuvolňovaly těžké kovy z pigmentů?

Neohřívejte jídlo v dekorovaném nádobí. Za zvýšené teploty se mohou těžké kovy z dekoru nebo potisku uvolňovat ve větší míře. Dekorované nádobí opatrně umývejte bez použití drátěnky nebo písku na nádobí. Dekor nebo potisk se může při nešetrném mytí odlupovat. Před prvním použitím nádobí a sklenice řádně umyjte v horké vodě s trochou octa.

Koupili jsme pánev s nepřilnavým povrchem a už po měsíci jsou na ní viditelné škrábance. Škodí telfon zdraví?

S nádobím s teflonovým povrchem je potřeba zacházet opatrně, aby se teflon nepoškodil. Doporučuje se používat pouze vařečky, obracečky a další náčiní ze dřeva, speciálního plastu, nikoliv kovové a ostré, které mohou povrch poškodit. Při vysokých teplotách (a vaření „nasucho", bez tuku) či při poškození může uvolňovat kyselinu perfluorooktanovou (PFOA), které je zdraví škodlivá. Pokud jste pánev používali správně a přesto se povrch porušil, můžete ji zkusit reklamovat. Dejte pozor již při nákupu, na trhu byly již zachyceny i levné výrobky, které nepřilnavý povrch pouze „napodobovaly" epoxidem. Dobrou volbou jsou dnes pánve s keramickým povrchem, který je nepřilnavý, nepoškodí se tak snadno a neobsahuje zmíněné škodliviny. Uvolňování perfluorovaných sloučenin je problematické i proto, že se v přírodě nerozkládají. Naopak se hromadí ve vodě a ve formě deště se rozšířily do míst, kam člověk zavítá jen zřídka - Greenpeace přinesl například zprávu o tom, že tyto sloučeniny naměřil ve vodě mnoha vysokohorských jezer.

Je vhodné používat melaminové nádobí?

Melaminová pryskyřice se používá k výrobě různých misek a talířů. Během používání se může uvolňovat melamin, který je toxický pro ledviny a formaldehyd, který je v materiálu také obsažen a který způsobuje alergické reakce a je podle IARC hodnocen jako karcinogenní. Rozhodně je bezpečnější volit tradiční materiály, jako sklo, porcelán, kameninu. Z melaminových pryskyřic se často vyrábí i pestré nerozbitné nádobí pro děti. Pokud chcete nerozbitný materiál, raději volte bezpečnější plasty jako např. polypropylen (PP). Více také na našem webu Jezme bez jedů.

Dostali jsme skleničky s potiskem, obrázky se však po čase začaly odírat. Nemůže to škodit zdraví?

Potisk na skleničkách může obsahovat množství těžkých kovů (kadmium, olovo). Doporučujeme proto volit skleničky čiré, nebo alespoň takové, kde malba nezasahuje do okraje, který vkládáme do úst. Pokud se navíc malba začne olupovat, jsou namístě pochybnosti o její kvalitě a bezpečnosti. Těžké kovy obsažené v barvách a barvivech se mohou uvolňovat do vody během mytí v myčce nádobí a zatěžovat tak i životní prostředí. Olovo i kadmium se totiž v přírodě nerozkládají, ale putují potravním řetězcem v živých organismech zpět k člověku.

Je možné že se nacházejí těžké kovy v glazuře kameninového nádobí?

Lze doporučit, aby jste nádobí myli opatrně, (bez drátěnky nebo písku na nádobí), aby nedocházelo k narušení glazury. Pokud je glazura pevně zapečená ve výrobku, k uvolňování těžkých kovů by docházet nemělo. Při dalších nákupech se vyhněte velmi levnému nádobí, ktere je v picí části hrnečku barveno.Více také na našem webu Jezme bez jedů

Jsou škodlivé teflonové pánve a nádobí? Uvolňují s částice teflonu do jídla při jeho používání?

Teflon,chemicky polytetrafluoroetylen (PTFE) sám o sobě je poměrně stabilní. Problémem je uvolňování a rozklad při vysokých teplotách, a to nad 260 stupňů Celsia. Jedná se o vaření „nasucho“, bez tuku, případně na oleji, který se přepaluje při nižších teplotách - např. slunečnicový olej. Při poškození teflonu se může uvolňovat kyselina perfluorooktanová (PFOA), které je zdraví škodlivá. Jednak se velmi špatně rozkládá, a tudíž shromažďuje v těle lidí i životním prostředí, jednak je potenciální lidský karcinogen (rakovina jater) a je to látka, která může způsobovat neplodnost.

Od teploty 360 stupňů Celsia se z teflonu začíná uvolňovat směs velmi nebezpečných výparů, mezi které patří například plyn PFIB. Tyto výpary se usazují v plicích a způsobují podobné symptomy jako chřipka. Pro lidské zdraví působí PFIB jako potenciální karcinogen. Doporučujeme tedy vařit buď v nerezovém nádobí, případně se na trhu objevují pánve s jinými nepřilnavými povrchy.

Používám silikonovou formu na pečení. Je silikon bezpečný?

Silikon je jeden z nejbezpečnějších plastů, do kterého se nepřidávají změkčovadla - ftaláty, které by se mohly uvolňovat v průběhu používání výrobku. Zatím jsme nezjistili ani problém v barvivech, která se do silikonu přidávají. Silikon je také šetrný pro životní prostředí, protože například při mytí tohoto nádobí v myčce neuvolňují toxické látky do vody, narozdíl od výrobků z PVC.

Ministerstvo zdravotnictví vydalo varování k hrnečkům z důvodu nadlimitního množství kadmia a olova. Jak se domohu vrácení peněz od prodejce?

Obraťte na organizace pomáhající spotřebitelům naplnit svá práva, aby vám pomohli s reklamací a vrácením peněz. Zkuste poradnu D-testu na jejich webových stránkách, případně SOS obrana spotřebitele.

Koupila jsem dětem nádobí s obrázky oblíbených Disney postaviček. Kolik by mě stálo otestování dětské jídelní sady z porcelánu čítající misku, talířek a hrneček?

Testování stojí 240 Kč (zapnutí přístroje 30 Kč a testování 3 výrobků 3x70 Kč). Případně plus poštovné, pokud byste chtěla výrobek poslat poštou. 

Toxické látky

Prosazujeme svět bez toxického znečištění a důsledný zákaz zdraví i přírodě nebezpečných látek a odpadů

Řeky bez jedů Plasty Databáze chemických látek Globální znečištění Česko bez jedů Scan4Chem Znecistovatele.cz

Odpady

Protože nejlepší odpad je takový, který vůbec nevznikne, Arnika prosazuje prevenci vzniku odpadů a jeho recyklaci. Varujeme i před riziky spalování odpadů.

Odpadový Oskar Tipy na předcházení vzniku odpadů Kampaň Nespaluj, recykluj! Odpady v zahraničí Web Nespaluj, recykluj Web koalice Pro 3R

Stromy

Chráníme stromy a aleje podél silnic, ve městech a obcích i ve volné krajině. Chráníme tím zdravé životní prostředí, biodiverzitu i živočichy, kteří ve stromech žijí.

Jak zachránit strom Alej roku Tour de aleje Konference a semináře Poodří žije

Voda a biodiverzita

Chráníme přirozený charakter vodních toků, oponujeme ničení řek ve jménu „ekologické“ vodní dopravy. Podporujeme zavádění soustavy Natura a udržení přírodní rozmanitosti – biodiverzity – i prakticky údržbou cenných lokalit v Českém Středohoří.