Rtuť v rybách

Jakmile se rtuť uvolní do prostředí, začne její přeměna s pomocí bakterií na organickou formu, např. methylrtuť, zejména ve vodním prostředí. Rtuť se kumuluje v tělech živočichů. Pak se přenáší dále potravním řetězcem. S vyšším stupněm potravního řetězce se můžeme setkat s vyššími koncentracemi rtuti. To platí zvláště u ryb.

Proto nechaly nevládní organizace sdružené v mezinárodní síti Zero Mercury Working Group v roce 2008 analyzovat vzorky dravých (převážně mořských) ryb na přítomnost rtuti. Studie  ukázala, že působení methylrtuti přijímané také z rybího masa a z mořských živočichů živících se rybami jsou pro lidské zdraví významné. Na setrvalost problému s přítomností rtuti v rybách také v České republice poukazují výsledky rozborů ryb, jež zadala Arnika v roce 2008 a 2012 (viz níže).

V roce 2008 jsme nechali souběžně s celosvětově prováděnou studií zpracovat analýzy přítomnosti rtuti ve 33 vzorcích volně žijících ryb odchycených ve 4 různých řekách a jedné pískovně a pro srovnání ve 4 vzorcích ryb z prodejní sítě odlovených v třeboňských rybnících. Výsledky ukázaly, že ze zkoumaných lokalit se nejvyšší  koncentrace rtuti nacházejí v rybách z Labe v Obříství, tedy pod Spolanou Neratovice, odkud pocházely také jediné dva vzorky ryb překračující hygienický limit 0,5 mg rtuti/kg. Ovšem zvýšené hodnoty rtuti byly i ve vzorcích z Odry v Ostravě, kde lze zvýšený obsah rtuti zdůvodnit kumulací průmyslových zdrojů, především hutí, koksáren a energetických provozů. Podle výsledků výzkumu zadaného Ministerstvem zemědělství ČR v roce 2007 patří k lokalitám s vysokým obsahem rtuti v rybách ještě nádrž Skalka na řece Ohři.

V roce 2012 provedla mezinárodní síť nevládních organizaci IPEN ve spolupráci s americkým vědeckým institutem BRI výzkum kontaminace ryb a lidských vlasů rtutí v 29 zemích světa. Arnika z pozice sekretariátu pracovní skupiny IPEN pro těžké kovy tento celosvětový výzkum koordinovala a zajišťovala odběr vzorků v České republice. Analýzy ukázaly, že ve v jednom ze dvou vzorků karasa obecného a ve dvou ze čtrnácti vzorků cejna velkého odebraných v ČR v roce 2012 byla překročena nejvyšší povolená koncentrace rtuti v rybách v Evropské unii (ta je stanovena na 0,5 mg/kg). Několik dalších vzorků vykazovalo hodnoty pohybující se těsně pod hranicí hygienického limitu. Všechny ryby obsahující nadlimitní množství rtuti byly opět chyceny v blízkosti Spolany Neratovice, kde je tento toxický těžký kov doposud využíván k výrobě chloru.

Dalším únikům rtuti do životního prostředí má zabránit mezinárodní úmluva o rtuti přijatá v roce 2017.

Zde je možno nalézt celou zprávu z výzkumu provedeného v roce 2012: Chlorové chemičky: Neratovice, Ústí nad Labem a další ohniska znečištění rtutí v ČR.

Zde je ke stažení zpráva o globálním znečištění rtutí: IPEN-BRI GLOBAL MERCURY REPORT (English)

Publikace

Ponořte se do našich publikací, které nabízíme zdarma ke stažení.
Další publikace

Toxické látky

Prosazujeme svět bez toxického znečištění a důsledný zákaz zdraví i přírodě nebezpečných látek a odpadů

Budoucnost bez plastů Řeky bez jedů Databáze chemických látek Globální znečištění Česko bez jedů Scan4Chem Znecistovatele.cz

Odpady

Protože nejlepší odpad je takový, který vůbec nevznikne, Arnika prosazuje prevenci vzniku odpadů a jeho recyklaci. Varujeme i před riziky spalování odpadů.

Budoucnost bez plastů Odpadový Oskar Tipy na předcházení vzniku odpadů Kampaň Nespaluj, recykluj! Odpady v zahraničí Web Nespaluj, recykluj Web koalice Pro 3R

Praha – město pro život

Chceme, aby Praha byla příjemná pro život a dostupná všem. Soustředíme se na územní plán, který určuje, kde a co se v Praze smí stavět. Prosazujeme ochranu zeleně, informujeme obyvatele a pomáháme lidem zapojovat se do rozhodovacích procesů.

Územní plánování Město a klima Bydlení Letiště Petice Nechceme Sjezdovku Instagram Praha město pro život Facebook Praha město pro život

Stromy

Chráníme stromy a aleje podél silnic, ve městech a obcích i ve volné krajině. Chráníme tím zdravé životní prostředí, biodiverzitu i živočichy, kteří ve stromech žijí.

Jak zachránit strom Chci dostávat stromové novinky Alej roku Tour de aleje Konference a semináře Poodří žije

Řeky

Chráníme přirozený charakter vodních toků, oponujeme ničení řek ve jménu „ekologické“ vodní dopravy. Podporujeme zavádění soustavy Natura a udržení přírodní rozmanitosti.

Živé Labe

Biodiverzita

Podporujeme zavádění soustavy Natura 2000 a udržení přírodní rozmanitosti – biodiverzity – údržbou cenných lokalit v Českém Středohoří.

Chráníme staré stromy vytvářející dutiny, které jsou domovem mnoha vzácných a ohrožených živočichů, včetně páchníka hnědého v Poodří.

Natura 2000 Bořena Petice za obnovu české přírody

Účast veřejnosti

Arnika se dlouhodobě zasazuje o účast veřejnosti v územních a stavebních řízeních a další procesech, jež souvisejí s ochranou životního prostředí, i přes opakovanou snahu toto právo veřejnosti omezit.

Vy tu stavíte, my tu žijeme Měníme klima v legislativě