Tým Bořena kosil louky pod Lipskou horou počasí navzdory
O minulém víkendu (16. -18. září) jsme pro milovníky a ochránce přírody uspořádali tradiční akci „týmu Bořena“. Nadšené dobrovolnice a dobrovolníci se sešli pod Lipskou horou,...
celý článekO minulém víkendu (16. -18. září) jsme pro milovníky a ochránce přírody uspořádali tradiční akci „týmu Bořena“. Nadšené dobrovolnice a dobrovolníci se sešli pod Lipskou horou,...
celý článekMRSKLESY – Jednadvacet dobrovolníků vyzbrojených motorovými kosami a hráběmi se v sobotu vydala kosit hektar louky na úpatí Lipské hory v Českém středohoří. Cílem pravidelného sečení a vyřezávání náletových dřevin je udržet území s výskytem velmi vzácných rostlin, kam je přemístili ochranáři na konci osmdesátých let.
celý článekKaždoroční oblíbená víkendovka babího léta proběhne v termínu 10. - 12. září. Pojeďte s Týmem Bořena na kosení luk pod Lipskou horu do malebného Českého středohoří nejen sekat...
celý článekKvěten se jako již tradičně - díky Mezinárodnímu dni biodiverzity a Evropskému dni soustavy Natura 2000 - nese ve znamení ochrany druhové rozmanitosti, jíž se Arnika dlouhodobě...
celý článekČtyřicet dobrovolníků o víkendu obhospodařili hektar louky na úpatí Lipské hory, která se nachází v CHKO České Středohoří. Pravidelným sekáním a vyřezáváním náletových dřevin...
celý článekJiž desítky let pečuje tým Bořena zložená ze zaměstnanců a příznivců Arniky o vzácnou květenu vyskytující se na tzv. bílých stráních a mokřadních loukách Českého středohoří.
Belozárka liliovitá (Anthericum liliago) Hvězdnice chlumní (Aster amellus)
Počátky Týmu Bořena sahají na konec roku 1979, kdy jej založila skupina studentů z Bíliny v čele s pozdějším zakladatelem Arniky Jindrou Petrlíkem. Od roku 1985 do roku 1994 přemístili členové týmu řadu ohrožených rostlinných druhů z předpolí rostoucí hory hlušiny. Pod tunami hlušiny z povrchového hnědouhelného dolu (dříve Maxim Gorkij, dnes Doly Bílina) zmizely v radovesickém údolí čtyři vesnice. Zmizely rozsáhlé pozemky s úrodnými černozeměmi, malebná krajina, byla zrušena tři chráněná území, plánu zasypat údolí byl přizpůsoben rozsah chráněné krajinné oblasti. Ze tří různých typů lokalit se podařilo přestěhovat devět druhů rostlin. Osm z nich se ve svých nových domovech zabydlelo. Tento přesun je svou úspěšností považován za zcela jedinečný v evropském měřítku. Z bývalého chráněného naleziště Bělák byly na nové lokality přesazeny len žlutý (Linum flavum), hvězdnice chlumní (Aster amellus), sasanka lesní (Anemone sylvestris), hadí mord španělský (Scorzonera hispanica), plamének přímý (Clematis recta) a bělozářka větevnatá (Anthericum ramosum). Od Lukovského potoka k potoku Mukovskému se dostaly bledule jarní (Leucojum vernum) a ladoňka dvoulistá (Scilla bifolia). Pozornost Týmu Bořena se nyní přesunula především na lokality, kde rostliny našly náhradní útočiště. Má nad nimi patronát a snaží se udržet na nich přirozené podmínky pro další existenci těchto rostlin.
Vybrané louky v Českém středohoří spolu s dobrovolníky pravidelně každoročne kosíme a zbavujeme keřů. Akce se koná na začátku září.
Každý rok se na strání pod Lipskou horou věnujeme kosení a případném odstraňování náletových dřevin. Práce se konají vždy po odkvětu rostlin rostoucích na daných lokalitách. Bez každoroční péče by řada lokalit nemohla plnit plnohodnotnou úlohu přirozeného stanoviště daného rostlinného druhu a tím by ztratila svou přírodní hodnotu. S vaší pomocí nám kosení půjde lépe od ruky.
Kosení luk v Českém středohoří v roce 2022 si můžete přečíst zde.
Ohrožené druhy rostlin, která dnes na loukách rostou, si můžete zblízka prohlédnout zde.
Nemůžete se k nám přidat na každoroční kosení a přesto chcete pomoci? Darujte svým blízkým květinu, která neuvadne. Prostřednictvím našich darovacích listin můžete adoptovat vzácné květiny a přispět tím na jejich péči.
Prosazujeme svět bez toxického znečištění a důsledný zákaz zdraví i přírodě nebezpečných látek a odpadů
Řeky bez jedů Plasty Databáze chemických látek Globální znečištění Česko bez jedů Scan4Chem Znecistovatele.czProtože nejlepší odpad je takový, který vůbec nevznikne, Arnika prosazuje prevenci vzniku odpadů a jeho recyklaci. Varujeme i před riziky spalování odpadů.
Odpadový Oskar Tipy na předcházení vzniku odpadů Kampaň Nespaluj, recykluj! Odpady v zahraničí Web Nespaluj, recykluj Web koalice Pro 3RChceme, aby Praha byla příjemná pro život a dostupná všem. Soustředíme se na územní plán, který určuje, kde a co se v Praze smí stavět. Prosazujeme ochranu zeleně, informujeme obyvatele a pomáháme lidem zapojovat se do rozhodovacích procesů.
Územní plánování Město a klima Bydlení Letiště Facebook Praha město pro životChráníme stromy a aleje podél silnic, ve městech a obcích i ve volné krajině. Chráníme tím zdravé životní prostředí, biodiverzitu i živočichy, kteří ve stromech žijí.
Jak zachránit strom Alej roku Tour de aleje Konference a semináře Poodří žijePodporujeme zavádění soustavy Natura 2000 a udržení přírodní rozmanitosti – biodiverzity – údržbou cenných lokalit v Českém Středohoří.
Chráníme staré stromy vytvářející dutiny, které jsou domovem mnoha vzácných a ohrožených živočichů, včetně páchníka hnědého v Poodří.
Natura 2000 BořenaS cílem zajistit lepší a zdravější budoucnost pro co nejvíce lidí sdílíme naše know-how a chráníme životní prostředí a environmentální práva bez ohledu na geografickou polohu.
Arménie: Za čistý rozvoj regionů Strážci moldavské přírody Bosna a Hercegovina: Klenoty přírody Čisté ovzduší pro Ukrajinu Čisté ovzduší pro Gruzii Toxické znečištění v Thajsku Transparentní kontrola znečištění v Indonésii Klimatická změna v Kazachstánu Eko.ba Cleanair.org.ua Ecocitizens.kz Stop-persecution.org