Práce českých odborníků rezonuje ve světě.  Výsledky jejich analýz jsou alarmující

Práce českých odborníků rezonuje ve světě. Výsledky jejich analýz jsou alarmující

Závěry analýzy týmu, který vedli společně s německým vědcem Rolandem Weberem odborníci ze sdružení Arnika, publikované v časopise Emerging Contaminants, dokládají zjištění, jež...

celý článek
“Toxická vejce” ve Švýcarsku svědčí o globálním znečištění nebezpečnými látkami

“Toxická vejce” ve Švýcarsku svědčí o globálním znečištění nebezpečnými látkami

Arnika na zasedání stran Stockholmské úmluvy prezentuje výsledky nedávno provedených analýz slepičích vajec z 29 zemí na přítomnost dioxinů a jim podobných látek. Vejce volně...

celý článek
Pochybná recyklace odpadu v Thajsku tráví místní obyvatele, odhalil výzkum

Pochybná recyklace odpadu v Thajsku tráví místní obyvatele, odhalil výzkum

Thajská provincie Samut Sakhon je značně kontaminovaná nebezpečnými chemikáliemi. Na mezinárodní konferenci o perzistentních organických polutantech (POPs) v Polsku to uvedl...

celý článek

Čína

Toxické látky vypouštěné průmyslovými provozy v Číně jsou rostoucím problémem, který dalece přesahuje lokální úroveň. Důsledky znečištění mají často dopad regionálního až globálního rozsahu. V Arnice se dlouhodobě snažíme využívat svých zkušeností a podporovat partnerské nevládní organizace v dalších zemích, zejména v těch, kde se aktivity občanské společnosti v této oblasti teprve rozvíjejí.

Pomoc obětem toxického znečištění

Cílem projektu v Číně, na němž jsme v letech 2012-2014 spolupracovali s čínskou organizací Green Beagle a Mezinárodní sítí pro eliminaci perzistentních organických látek (IPEN), bylo posílit schopnost obětí toxického znečištění a nevládních organizací angažovat se v jednotlivých kauzách, vstupovat do rozhodovacích procesů a pracovat na zvyšování chemické bezpečnosti. V rámci projektu vznikla síť čínských nevládních organizací a skupin občanů zasažených průmyslovým znečištěním, které si začaly předávat informace a navázaly spolupráci.

Důležitou součástí projektu byla i měření stavu znečištění životního prostředí a zveřejňování jejich výsledků. Dostupnost informací i znečištění je totiž významným předpokladem pro to, aby zasažené komunity mohly přijmout odpovídající opatření.

Místní občanská sdružení se v projektu věnovala 15 případům znečištění odpady, těžkými kovy nebo perzistentními organickými polutanty. Deseti případům, které jsou neblaze proslulé vážnými zdravotními problémy obyvatel žijících v okolí, se podrobně věnují studie, které nechávají nahlédnout za oponu jednotlivých kauz a formulují doporučení a kroky vedoucí k nápravě stavu, jenž ohrožuje zdraví místních lidí i životního prostředí. Společně s IPENem jsme se v kauzách angažovali hlavně odbornou asistencí, zejména co se týče závazků vyplývajících z ratifikace mezinárodních úmluv a interpretace dat.

chinaZa účasti expertů z Arniky a IPENu bylo zorganizováno 6 tréninků pro zástupce občanských sdružení a oběti znečištění o prosazování a možnosti využití práva na informace a procesu EIA v Číně. Účastníci workshopů se mimo jiné naučili, jak odebrat vzorky pro chemické analýzy nebo používat přenosná zařízení pro monitoring znečištění životního prostředí. Proběhly i semináře pro různé klíčové hráče - odbornou veřejnost, úředníky s rozhodovacím mandátem a zástupce občanské společnosti zahrnující oběti znečištění v Číně. Semináře pomohly zahájit dialog mezi těmito skupinami vedoucí k nalezení řešení jednotlivých kauz ohrožujících zdraví zasažených komunit a prohlubujících jejich chudobu.

Díky projektu vyšla kniha (dostupná pouze v čínštině), která poskytuje občanským sdružením praktický návod k možnostem využití procesu EIA v lokálních kampaních. Podíleli jsme se na sepsání oddílu věnujícímu se evropské EIA a zkušenostem s využitím EIA v Evropě.

arnika-transp         ipen logo cmyk 2019-final-02

Publikace

Ponořte se do našich publikací, které nabízíme zdarma ke stažení.
Další publikace

Toxické látky

Prosazujeme svět bez toxického znečištění a důsledný zákaz zdraví i přírodě nebezpečných látek a odpadů

Budoucnost bez plastů Řeky bez jedů Databáze chemických látek Globální znečištění Česko bez jedů Scan4Chem Znecistovatele.cz

Odpady

Protože nejlepší odpad je takový, který vůbec nevznikne, Arnika prosazuje prevenci vzniku odpadů a jeho recyklaci. Varujeme i před riziky spalování odpadů.

Budoucnost bez plastů Odpadový Oskar Tipy na předcházení vzniku odpadů Kampaň Nespaluj, recykluj! Odpady v zahraničí Web Nespaluj, recykluj Web koalice Pro 3R

Praha – město pro život

Chceme, aby Praha byla příjemná pro život a dostupná všem. Soustředíme se na územní plán, který určuje, kde a co se v Praze smí stavět. Prosazujeme ochranu zeleně, informujeme obyvatele a pomáháme lidem zapojovat se do rozhodovacích procesů.

Územní plánování Město a klima Bydlení Letiště Petice Nechceme Sjezdovku Instagram Praha město pro život Facebook Praha město pro život

Stromy

Chráníme stromy a aleje podél silnic, ve městech a obcích i ve volné krajině. Chráníme tím zdravé životní prostředí, biodiverzitu i živočichy, kteří ve stromech žijí.

Jak zachránit strom Chci dostávat stromové novinky Alej roku Tour de aleje Konference a semináře Poodří žije

Řeky

Chráníme přirozený charakter vodních toků, oponujeme ničení řek ve jménu „ekologické“ vodní dopravy. Podporujeme zavádění soustavy Natura a udržení přírodní rozmanitosti.

Živé Labe

Biodiverzita

Podporujeme zavádění soustavy Natura 2000 a udržení přírodní rozmanitosti – biodiverzity – údržbou cenných lokalit v Českém Středohoří.

Chráníme staré stromy vytvářející dutiny, které jsou domovem mnoha vzácných a ohrožených živočichů, včetně páchníka hnědého v Poodří.

Natura 2000 Bořena Petice za obnovu české přírody

Účast veřejnosti

Arnika se dlouhodobě zasazuje o účast veřejnosti v územních a stavebních řízeních a další procesech, jež souvisejí s ochranou životního prostředí, i přes opakovanou snahu toto právo veřejnosti omezit.

Vy tu stavíte, my tu žijeme Měníme klima v legislativě