Práce českých odborníků rezonuje ve světě.  Výsledky jejich analýz jsou alarmující

Práce českých odborníků rezonuje ve světě. Výsledky jejich analýz jsou alarmující

Závěry analýzy týmu, který vedli společně s německým vědcem Rolandem Weberem odborníci ze sdružení Arnika, publikované v časopise Emerging Contaminants, dokládají zjištění, jež...

celý článek
“Toxická vejce” ve Švýcarsku svědčí o globálním znečištění nebezpečnými látkami

“Toxická vejce” ve Švýcarsku svědčí o globálním znečištění nebezpečnými látkami

Arnika na zasedání stran Stockholmské úmluvy prezentuje výsledky nedávno provedených analýz slepičích vajec z 29 zemí na přítomnost dioxinů a jim podobných látek. Vejce volně...

celý článek
Čeští odborníci našli ve vejcích z Ghany extrémní množství dioxinů

Čeští odborníci našli ve vejcích z Ghany extrémní množství dioxinů

Nový mezinárodní výzkum odhalil hrozivý dopad vývozu elektroštoru do západní Afriky. V potravinovém řetězci obyvatel ghanského hlavního města Akkra byly zjištěny vysoce toxické...

celý článek

Ghana

ghanaGhana ležící v Guinejském zálivu na západním pobřeží Afriky je jednou ze dvou zemí v regionu s velkým přílivem dováženého elektronického odpadu (elektrošrot), tou druhou je Nigérie. Podle odhadů bylo v roce 2009 do Ghany dovezeno v přepočtu až devět kilogramů elektroodpadu na obyvatele, což představuje celkem 215 000 tun.

Téměř všechen dovezený odpad včetně toho evropského přitom končí v hlavním městě Ghany. Právě přímo v centru dvoumilionové Akkry totiž naleznete vrakoviště, šrotoviště a skládku elektrošrotu Agbogbloshie. To se stalo známým po celém světě jako silně znečištěné území (hotspot) právě kvůli silné kontaminaci místa těžkými kovy a perzistentními organickými polutanty (POPs), jako jsou dioxiny nebo bromované zpomalovače hoření. Vedle toho se Ghana se potýká s řadou dalších problémů způsobených nesprávným nakládáním s odpady, které v důsledku způsobují vážné a nebezpečné znečištění. Řada místních nemocnic využívá špatně vybavené spalovny zdravotnických odpadů, které zpravidla poškozují přilehlé životní prostředí.

Díky podpoře švédské vlády a partnerství v síti IPEN spolupracujeme s ghanskými vědci na odběru vzorků několika hotspotů, aby zjistila možnou úroveň kontaminace potravinového řetězce toxickými POPs.

V prosinci 2018 jsme vypravili tým, který ve spolupráci s místními odborníky na toxické látky provedl monitoring a odběr vzorků ve třech lokalitách – právě nechvalně proslulém Agbogbloshie, nedaleké spalovně nemocničního odpadu v Korle Bu a podobném zařízení ve městě Kumasi.

arnika-transp         ipen sverige

Publikace

Ponořte se do našich publikací, které nabízíme zdarma ke stažení.
další publikace

Toxické látky

Prosazujeme svět bez toxického znečištění a důsledný zákaz zdraví i přírodě nebezpečných látek a odpadů

Řeky bez jedů Plasty Databáze chemických látek Globální znečištění Česko bez jedů Scan4Chem Znecistovatele.cz

Odpady

Protože nejlepší odpad je takový, který vůbec nevznikne, Arnika prosazuje prevenci vzniku odpadů a jeho recyklaci. Varujeme i před riziky spalování odpadů.

Odpadový Oskar Tipy na předcházení vzniku odpadů Kampaň Nespaluj, recykluj! Odpady v zahraničí Web Nespaluj, recykluj Web koalice Pro 3R

Praha – město pro život

Chceme, aby Praha byla příjemná pro život a dostupná všem. Soustředíme se na územní plán, který určuje, kde a co se v Praze smí stavět. Prosazujeme ochranu zeleně, informujeme obyvatele a pomáháme lidem zapojovat se do rozhodovacích procesů.

Územní plánování Město a klima Bydlení Letiště Facebook Praha město pro život

Stromy

Chráníme stromy a aleje podél silnic, ve městech a obcích i ve volné krajině. Chráníme tím zdravé životní prostředí, biodiverzitu i živočichy, kteří ve stromech žijí.

Jak zachránit strom Alej roku Tour de aleje Konference a semináře Poodří žije

Řeky

Chráníme přirozený charakter vodních toků, oponujeme ničení řek ve jménu „ekologické“ vodní dopravy. Podporujeme zavádění soustavy Natura a udržení přírodní rozmanitosti.

Živé Labe

Biodiverzita

Podporujeme zavádění soustavy Natura 2000 a udržení přírodní rozmanitosti – biodiverzity – údržbou cenných lokalit v Českém Středohoří.

Chráníme staré stromy vytvářející dutiny, které jsou domovem mnoha vzácných a ohrožených živočichů, včetně páchníka hnědého v Poodří.

Natura 2000 Bořena