Město pro život #1: Rozšiřování letiště Václava Havla

Jaký vliv má letectví na klima, lidské zdraví nebo rozvoj regionů, jak se žije u letiště? Do jaké míry je možné řešit snížení emisí pomocí technologií?

 

 

Letisko Václava Havla vzdialené od centra Prahy len 10 km sa má skrze výstavbu paralelnej dráhy priblížiť o 1,5 km bližšie k centru mesta. Inde vo svete môžeme vidieť skôr opačný trend. Väčšina letísk je od centier miest ďalej a zároveň nové letiská z rokov 2019 a 2020 sa stavajú ďalej od centier a obývaných území.

Takto je to napríklad v Berlíne, kde bolo letisko Berlín - Tempelhof, vzdialené od centra len 5 km, zrušené v roku 2008. Letisko Berlín - Tegel, vzdialené 8 km od centra, prestalo slúžiť leteckej doprave v roku 2020. Namiesto nich vzniklo letisko Berlín Brandenburg, ktoré je 24 km od centra a bolo vytvorené rozšírením letiska Schönefeld smerom ďalej od mesta.

Vďaka navyšovaniu kapacity ako dráhy, tak i terminálov by mohlo byť letisko Václava Havla schopné odbaviť až dvojnásobný počet cestujúcich než v roku 2019, kedy letecká doprava fungovala ešte na plné obrátky a letisko odbavilo temer 18 miliónov cestujúcich za rok.

S ohľadom na klimatickú krízu musíme aktívne pracovať na zastavení otepľovania planéty. Letecká doprava v rámci EU28 počas predcovidových rokov prispievala k vyprodukovaným skleníkovým plynom podielom 3,5 %. To sa na prvý pohľad javí ako nízke číslo, problémom ale je extrémny nárast lietania v posledných desaťročiach a zámer tento rast naďalej podporovať. V európskej výročnej správe o vplyve dopravy na životné prostredie za rok 2017, kedy sa Európska environmentálna agentúra prvý krát bližšie zamerala na leteckú a lodnú dopravu, sa píše, že do roku 2050 bude letecká doprava produkovať až 22% celosvetových emisií CO2, pokiaľ nebudú prijaté ďalšie opatrenia za účelom ich zníženia.

Jasným dôkazom toho, že letecká doprava je pre klímu problém, je i rebríček desiatich najväčších uhlíkových znečisťovateľov v Európe za rok 2018, kedy sa na 9. miesto dostala letecká spoločnosť Ryanair. Na ostatných priečkach sa umiestnili energetické firmy, ktoré vyrábajú elektrinu z uhlia.

V tejto epizóde podcastu Mesto pre život sa preto okrem samotného rozširovania Letiska Václava Havala a toho, či je toto potrebné a koncepčné v rámci regionálneho rozvoja, venujeme aj obecnejšiemu problému leteckej dopravy v súvislosti s klimatickou krízou. Konkrétne tomu, či je možné spoliehať sa na technologický vývoj a aké sú ďalšie možnosti skrotenia narastajúcich emisií skleníkových plynov z letectva. Od obecnejšieho rozhovoru o letectve, cez spomínané dopady na Českú republiku, regióny a Prahu, pre ktorú by navýšenie kapacít mohlo spôsobiť prílev ďalších turistov do už tak preturistifikovaného mesta, sa v tejto časti dostaneme ku konkrétnemu problému, ktorý najviac páli Pražanov žijúcich pod koridormi pristávajúcich či vzlietajúcich lietadiel, totiž k hluku.

Hosté a hostka

 

Matteo Mirolo - referent udržitelného letectví z organizace Transport and Environment

 Petr Klápště – urbanista věnující se územnímu plánování, participaci a udržitelnému rozvoji

Miroslav Šuta – lékař a odborný konzultant pro ekologická a zdravotní rizika z Centra pro životní prostředí a zdraví

Stanislava Veselková – obyvatelka městské části Praha – Suchdol, která je již nyní zasažena hlukem z letecké dopravy

 

Bonusové materiály

 

parlamenti institut

14. července 2021 představila Evropská komise balíček Fit for 55, který má být souborem legislativních předpisů vedoucích k dosažení cílů stanovených Evropskou unií v oblasti klimatické politiky. Projednávání jsou na začátku, vláda ČR schválila rámcové pozice k balíčku v průběhu října 2021, v Senátu PČR již některé dokumenty projednal výbor pro hospodářství, zemědělství a dopravu 20. října 2021. Přečtěte si studii Parlamentního institutu na toto téma.

 

te ets


Součástí balíčku Fit for 55 je také reforma systému EU ETS (systém obchodování s emisemi). Co tento návrh znamená a jak by se měl zlepšit, zhodnotila organizace Transport & Environment v krátké analýze.

 

mapa letů

 
Jak moc se létá, si můžete ověřit sami v reálném čase na živé mapě leteckých koridorů: https://www.flightradar24.com/.
Nad Evropou se létá více například v dopoledních hodinách.

 

 

 

Autorské nahrávky zvukových atmosfér a ruchů

 

 

 

 

 

 

 

 

 

K odběru epizod se můžete přihlásit zde: https://linktr.ee/mestoprozivot


logo prahaPodcast vznikl za finanční podpory Hlavního města Prahy. Publikované informace nemusí vyjadřovat stanovisko dárce.

Toxické látky

Prosazujeme svět bez toxického znečištění a důsledný zákaz zdraví i přírodě nebezpečných látek a odpadů

Řeky bez jedů Plasty Databáze chemických látek Globální znečištění Česko bez jedů Scan4Chem Znecistovatele.cz

Odpady

Protože nejlepší odpad je takový, který vůbec nevznikne, Arnika prosazuje prevenci vzniku odpadů a jeho recyklaci. Varujeme i před riziky spalování odpadů.

Odpadový Oskar Tipy na předcházení vzniku odpadů Kampaň Nespaluj, recykluj! Odpady v zahraničí Web Nespaluj, recykluj Web koalice Pro 3R

Praha – město pro život

Chceme, aby Praha byla příjemná pro život a dostupná všem. Soustředíme se na územní plán, který určuje, kde a co se v Praze smí stavět. Prosazujeme ochranu zeleně, informujeme obyvatele a pomáháme lidem zapojovat se do rozhodovacích procesů.

Územní plánování Město a klima Bydlení Letiště Petice Nechceme Sjezdovku Petice 30 pro Prahu Facebook Praha město pro život

Stromy

Chráníme stromy a aleje podél silnic, ve městech a obcích i ve volné krajině. Chráníme tím zdravé životní prostředí, biodiverzitu i živočichy, kteří ve stromech žijí.

Jak zachránit strom Alej roku Tour de aleje Konference a semináře Poodří žije

Řeky

Chráníme přirozený charakter vodních toků, oponujeme ničení řek ve jménu „ekologické“ vodní dopravy. Podporujeme zavádění soustavy Natura a udržení přírodní rozmanitosti.

Živé Labe

Biodiverzita

Podporujeme zavádění soustavy Natura 2000 a udržení přírodní rozmanitosti – biodiverzity – údržbou cenných lokalit v Českém Středohoří.

Chráníme staré stromy vytvářející dutiny, které jsou domovem mnoha vzácných a ohrožených živočichů, včetně páchníka hnědého v Poodří.

Natura 2000 Bořena

Účast veřejnosti

Arnika se dlouhodobě zasazuje o účast veřejnosti v územních a stavebních řízeních a další procesech, jež souvisejí s ochranou životního prostředí, i přes opakovanou snahu toto právo veřejnosti omezit.

Vy tu stavíte, my tu žijeme Měníme klima v legislativě