Město pro život #1: Rozšiřování letiště Václava Havla

Jaký vliv má letectví na klima, lidské zdraví nebo rozvoj regionů, jak se žije u letiště? Do jaké míry je možné řešit snížení emisí pomocí technologií?

 

 

Letisko Václava Havla vzdialené od centra Prahy len 10 km sa má skrze výstavbu paralelnej dráhy priblížiť o 1,5 km bližšie k centru mesta. Inde vo svete môžeme vidieť skôr opačný trend. Väčšina letísk je od centier miest ďalej a zároveň nové letiská z rokov 2019 a 2020 sa stavajú ďalej od centier a obývaných území.

Takto je to napríklad v Berlíne, kde bolo letisko Berlín - Tempelhof, vzdialené od centra len 5 km, zrušené v roku 2008. Letisko Berlín - Tegel, vzdialené 8 km od centra, prestalo slúžiť leteckej doprave v roku 2020. Namiesto nich vzniklo letisko Berlín Brandenburg, ktoré je 24 km od centra a bolo vytvorené rozšírením letiska Schönefeld smerom ďalej od mesta.

Vďaka navyšovaniu kapacity ako dráhy, tak i terminálov by mohlo byť letisko Václava Havla schopné odbaviť až dvojnásobný počet cestujúcich než v roku 2019, kedy letecká doprava fungovala ešte na plné obrátky a letisko odbavilo temer 18 miliónov cestujúcich za rok.

S ohľadom na klimatickú krízu musíme aktívne pracovať na zastavení otepľovania planéty. Letecká doprava v rámci EU28 počas predcovidových rokov prispievala k vyprodukovaným skleníkovým plynom podielom 3,5 %. To sa na prvý pohľad javí ako nízke číslo, problémom ale je extrémny nárast lietania v posledných desaťročiach a zámer tento rast naďalej podporovať. V európskej výročnej správe o vplyve dopravy na životné prostredie za rok 2017, kedy sa Európska environmentálna agentúra prvý krát bližšie zamerala na leteckú a lodnú dopravu, sa píše, že do roku 2050 bude letecká doprava produkovať až 22% celosvetových emisií CO2, pokiaľ nebudú prijaté ďalšie opatrenia za účelom ich zníženia.

Jasným dôkazom toho, že letecká doprava je pre klímu problém, je i rebríček desiatich najväčších uhlíkových znečisťovateľov v Európe za rok 2018, kedy sa na 9. miesto dostala letecká spoločnosť Ryanair. Na ostatných priečkach sa umiestnili energetické firmy, ktoré vyrábajú elektrinu z uhlia.

V tejto epizóde podcastu Mesto pre život sa preto okrem samotného rozširovania Letiska Václava Havala a toho, či je toto potrebné a koncepčné v rámci regionálneho rozvoja, venujeme aj obecnejšiemu problému leteckej dopravy v súvislosti s klimatickou krízou. Konkrétne tomu, či je možné spoliehať sa na technologický vývoj a aké sú ďalšie možnosti skrotenia narastajúcich emisií skleníkových plynov z letectva. Od obecnejšieho rozhovoru o letectve, cez spomínané dopady na Českú republiku, regióny a Prahu, pre ktorú by navýšenie kapacít mohlo spôsobiť prílev ďalších turistov do už tak preturistifikovaného mesta, sa v tejto časti dostaneme ku konkrétnemu problému, ktorý najviac páli Pražanov žijúcich pod koridormi pristávajúcich či vzlietajúcich lietadiel, totiž k hluku.

Hosté a hostka

 

Matteo Mirolo - referent udržitelného letectví z organizace Transport and Environment

 Petr Klápště – urbanista věnující se územnímu plánování, participaci a udržitelnému rozvoji

Miroslav Šuta – lékař a odborný konzultant pro ekologická a zdravotní rizika z Centra pro životní prostředí a zdraví

Stanislava Veselková – obyvatelka městské části Praha – Suchdol, která je již nyní zasažena hlukem z letecké dopravy

 

Bonusové materiály

 

parlamenti institut

14. července 2021 představila Evropská komise balíček Fit for 55, který má být souborem legislativních předpisů vedoucích k dosažení cílů stanovených Evropskou unií v oblasti klimatické politiky. Projednávání jsou na začátku, vláda ČR schválila rámcové pozice k balíčku v průběhu října 2021, v Senátu PČR již některé dokumenty projednal výbor pro hospodářství, zemědělství a dopravu 20. října 2021. Přečtěte si studii Parlamentního institutu na toto téma.

 

te ets


Součástí balíčku Fit for 55 je také reforma systému EU ETS (systém obchodování s emisemi). Co tento návrh znamená a jak by se měl zlepšit, zhodnotila organizace Transport & Environment v krátké analýze.

 

mapa letů

 
Jak moc se létá, si můžete ověřit sami v reálném čase na živé mapě leteckých koridorů: https://www.flightradar24.com/.
Nad Evropou se létá více například v dopoledních hodinách.

 

 

 

Autorské nahrávky zvukových atmosfér a ruchů

 

 

 

 

 

 

 

 

 

K odběru epizod se můžete přihlásit zde: https://linktr.ee/mestoprozivot


logo prahaPodcast vznikl za finanční podpory Hlavního města Prahy. Publikované informace nemusí vyjadřovat stanovisko dárce.

Toxické látky

Prosazujeme svět bez toxického znečištění a důsledný zákaz zdraví i přírodě nebezpečných látek a odpadů

Budoucnost bez plastů Řeky bez jedů Databáze chemických látek Globální znečištění Česko bez jedů Scan4Chem Znecistovatele.cz

Odpady

Protože nejlepší odpad je takový, který vůbec nevznikne, Arnika prosazuje prevenci vzniku odpadů a jeho recyklaci. Varujeme i před riziky spalování odpadů.

Budoucnost bez plastů Odpadový Oskar Tipy na předcházení vzniku odpadů Kampaň Nespaluj, recykluj! Odpady v zahraničí Web Nespaluj, recykluj Web koalice Pro 3R

Praha – město pro život

Chceme, aby Praha byla příjemná pro život a dostupná všem. Soustředíme se na územní plán, který určuje, kde a co se v Praze smí stavět. Prosazujeme ochranu zeleně, informujeme obyvatele a pomáháme lidem zapojovat se do rozhodovacích procesů.

Územní plánování Město a klima Bydlení Letiště Petice Nechceme Sjezdovku Instagram Praha město pro život Facebook Praha město pro život

Stromy

Chráníme stromy a aleje podél silnic, ve městech a obcích i ve volné krajině. Chráníme tím zdravé životní prostředí, biodiverzitu i živočichy, kteří ve stromech žijí.

Jak zachránit strom Chci dostávat stromové novinky Alej roku Tour de aleje Konference a semináře Poodří žije

Řeky

Chráníme přirozený charakter vodních toků, oponujeme ničení řek ve jménu „ekologické“ vodní dopravy. Podporujeme zavádění soustavy Natura a udržení přírodní rozmanitosti.

Živé Labe

Biodiverzita

Podporujeme zavádění soustavy Natura 2000 a udržení přírodní rozmanitosti – biodiverzity – údržbou cenných lokalit v Českém Středohoří.

Chráníme staré stromy vytvářející dutiny, které jsou domovem mnoha vzácných a ohrožených živočichů, včetně páchníka hnědého v Poodří.

Natura 2000 Bořena Petice za obnovu české přírody

Účast veřejnosti

Arnika se dlouhodobě zasazuje o účast veřejnosti v územních a stavebních řízeních a další procesech, jež souvisejí s ochranou životního prostředí, i přes opakovanou snahu toto právo veřejnosti omezit.

Vy tu stavíte, my tu žijeme Měníme klima v legislativě