Město pro život #2: Pražská zeleň

K čemu je ve městě dobrá modrozelená infrastruktura, co to vlastně je? V jakém stavu je pražská zeleň? Ovlivňuje naše psychiku čas strávený v přírodě? Jak se to má s vágními terény, k čemu jsou dobré a jak s nimi pracovat?

 

V tejto epizóde podcastu sa venujeme mestskej zeleni, modrozelenej infraštruktúre, jej významu pre mesto a psychiku a možnostiam ochrany zelene, respektíve jej jednej časti a to ochrane stromov v meste.

Budete počuť krajinársku architektku Janu Pyškovú, psychologičku a psychoterapeutku Kristýnu Haluzík Buškovú a arboristku z Arniky Marcelu Klemensovú. Okrem týchto odborníčok som sa na zeleň spýtala zopár ľudí, ktorí chodia ulicami Prahy alebo v nej žijú.

S krajinárkou Janou Pyškovou a psychologičkou a psychoterapeutkou Kristýnou Haluzík Buškovou sme sa bavili o význame zelene či modrozelenej infraštruktúry pre mesto, pre psychiku, zhodnotili sme možnosti nadväzovania na zeleň vo vágnych terénoch a podobne. Z oboch rozhovorov jasne vyplynulo, že modrozelená infraštruktúra je pre mesto nenahraditeľná. Preto sme prizvali arboristku Marcelu Klemensovú, ktorá vysvetľuje, ako sa dá chrániť jeden konkrétny druh zelene, totiž stromy. Dáva veľmi konkértne tipy, čo može urobiť aktívnvy občan, keď vidí, že sa so stromami nezaobchádza správne.

Hosté_ky

Jana Pyšková - krajinářská architektka
Kristýna Haluzík Bušková – psycholožka a psychoterapeutka, spoluatorka knihy Město naruby – vágní terény, místa mezi místy a vnitřní periferie
Marcela Klemensová – arboristka, Arnika
obyvatelé a obyvatelky Prahy – mluvící o tom, jak na ně pražská zeleň působí, zda je jí ve městě dostatek

Autorské nahrávky zvukových atmosfér a ruchů

 

 

K odběru epizod se můžete přihlásit zde: https://linktr.ee/mestoprozivot


logo prahaPodcast vznikl za finanční podpory Hlavního města Prahy. Publikované informace nemusí vyjadřovat stanovisko dárce.

Toxické látky

Prosazujeme svět bez toxického znečištění a důsledný zákaz zdraví i přírodě nebezpečných látek a odpadů

Budoucnost bez plastů Řeky bez jedů Databáze chemických látek Globální znečištění Česko bez jedů Scan4Chem Znecistovatele.cz

Odpady

Protože nejlepší odpad je takový, který vůbec nevznikne, Arnika prosazuje prevenci vzniku odpadů a jeho recyklaci. Varujeme i před riziky spalování odpadů.

Budoucnost bez plastů Odpadový Oskar Tipy na předcházení vzniku odpadů Kampaň Nespaluj, recykluj! Odpady v zahraničí Web Nespaluj, recykluj Web koalice Pro 3R

Praha – město pro život

Chceme, aby Praha byla příjemná pro život a dostupná všem. Soustředíme se na územní plán, který určuje, kde a co se v Praze smí stavět. Prosazujeme ochranu zeleně, informujeme obyvatele a pomáháme lidem zapojovat se do rozhodovacích procesů.

Územní plánování Město a klima Bydlení Letiště Petice Nechceme Sjezdovku Instagram Praha město pro život Facebook Praha město pro život

Stromy

Chráníme stromy a aleje podél silnic, ve městech a obcích i ve volné krajině. Chráníme tím zdravé životní prostředí, biodiverzitu i živočichy, kteří ve stromech žijí.

Jak zachránit strom Chci dostávat stromové novinky Alej roku Tour de aleje Konference a semináře Poodří žije

Řeky

Chráníme přirozený charakter vodních toků, oponujeme ničení řek ve jménu „ekologické“ vodní dopravy. Podporujeme zavádění soustavy Natura a udržení přírodní rozmanitosti.

Živé Labe

Biodiverzita

Podporujeme zavádění soustavy Natura 2000 a udržení přírodní rozmanitosti – biodiverzity – údržbou cenných lokalit v Českém Středohoří.

Chráníme staré stromy vytvářející dutiny, které jsou domovem mnoha vzácných a ohrožených živočichů, včetně páchníka hnědého v Poodří.

Natura 2000 Bořena Petice za obnovu české přírody

Účast veřejnosti

Arnika se dlouhodobě zasazuje o účast veřejnosti v územních a stavebních řízeních a další procesech, jež souvisejí s ochranou životního prostředí, i přes opakovanou snahu toto právo veřejnosti omezit.

Vy tu stavíte, my tu žijeme Měníme klima v legislativě