Město pro život #3:Pražské brownfieldy

Co jsou to brownfieldy? Jaká je jejich biologická hodnota a jak ji lze ve městě tvořivě využít? Jak probíhá plánování rozvojových území a co je problematické na plánované proměně Nákladového nádraží Žižkov?


 

V této epizodě se věnujeme problematice městských rozvojových území – brownfieldům. Nejdříve se na ně podíváme z pohledu botanika a zaměříme se na jejich botanickou rozmanitost a možnosti jejího využití při revitalizaci těchto území. Dále, na příkladu Nákladového Nádraží Žižkov, ukážeme, jak se brownfieldy plánují a jak při tomto procesu probíhá participace místních obyvatel.

Hosté_ky

Jan Albert Šturma - geobotanik
Anna Vinklárková – architektka a odbornice na územní plánování
Lucie Dušková – obyvatelka Žižkova

Autorské nahrávky zvukových atmosfér a ruchů

 

 

K odběru epizod se můžete přihlásit zde: https://linktr.ee/mestoprozivot


logo prahaPodcast vznikl za finanční podpory Hlavního města Prahy. Publikované informace nemusí vyjadřovat stanovisko dárce.

Toxické látky

Prosazujeme svět bez toxického znečištění a důsledný zákaz zdraví i přírodě nebezpečných látek a odpadů

Řeky bez jedů Plasty Databáze chemických látek Globální znečištění Česko bez jedů Scan4Chem Znecistovatele.cz

Odpady

Protože nejlepší odpad je takový, který vůbec nevznikne, Arnika prosazuje prevenci vzniku odpadů a jeho recyklaci. Varujeme i před riziky spalování odpadů.

Odpadový Oskar Tipy na předcházení vzniku odpadů Kampaň Nespaluj, recykluj! Odpady v zahraničí Web Nespaluj, recykluj Web koalice Pro 3R

Stromy

Chráníme stromy a aleje podél silnic, ve městech a obcích i ve volné krajině. Chráníme tím zdravé životní prostředí, biodiverzitu i živočichy, kteří ve stromech žijí.

Jak zachránit strom Alej roku Tour de aleje Konference a semináře Poodří žije

Řeky

Chráníme přirozený charakter vodních toků, oponujeme ničení řek ve jménu „ekologické“ vodní dopravy. Podporujeme zavádění soustavy Natura a udržení přírodní rozmanitosti.

Živé Labe Kanál Dunaj-Odra-Labe