Zvaž to - přihlaste se do našeho výzkumu

 

Novinka: Publikace Jak na odpady v Praze, kterou jsme pro vás vydali je již ke stažení. Je plná informací a dat, tipů a rad, které vám pomůžou snižovat vlastní odpad. Najdete v ní i mnoho odkazů na tématické projekty, knihy nebo podcasty. Pokud se vám bude líbit, můžete sdílet odkaz ke stažení.

Ke stažení: Jak na odpady v Praze (pdf)

 

Přihlaste se do výzkumu pomocí formuláře!


Odpad, který vyhodíme, jen tak nezmizí. Musí se nějak zužitkovat nebo zlikvidovat. Velká část odpadů se v Praze energeticky využívá. Z 50 až 60 % se na výhřevnosti podílí plasty, které se tak sice využijí, ale jsou neobnovitelným zdrojem energie. Jeden obyvatel Prahy průměrně vyhodí 200 kg směsného odpadu a 60 kg
tříděného odpadu ročně, více se o odpa
dech dozvíte zde. V porovnání s Evropou se jedná o nadprůměrné hodnoty a je na čase začít svou produkci odpadu snižovat.

rozbor popelnice cbrozbor černé popelnice v Českých Budějovicích

 Naše vlastní popelnice plníme my. A toto je přesně ta chvíle, kdy jako jednotlivci můžeme a dokážeme něco změnit. Při našem rozboru černé popelnice na sídlišti v Českých Budějovicích jsme zjistili, že ¾ hmotnosti popelnice vůbec nemusí mířit do spalovny, celý článek si přečtěte zde.

Zajímají nás vaše konkrétní příběhy. Ukážeme si na běžných životních situacích, kolik odpadu produkujeme a jak bychom to snadnými kroky společně mohli změnit.

nakup bez obalunákup bez nadbytečných obalů

Množství odpadu snížíme šetrnějším způsobem života a to se vyplatí i finančně. Méně odpadů = méně placených svozů, méně vyhozeného jídla = méně vyhozených peněz. Správným tříděním můžeme směsný odpad zredukovat z 15 na 10 popelnic na osobu za rok. V obcích v ČR s nejnižší produkcí směsného odpadu vystačí domácnostem pouhé 3 popelnice na rok.

10z15


Plán je jasný – zjistit, jaké různé možnosti snížení komunálního odpadu máme.

Hledáme různé typy domácností, které už se cestou snižování odpadu vydaly, nebo domácnosti, které se na ni teprve chystají.

Alespoň jeden měsíc nás budou zajímat všechny vaše odpadky, potřeby, připomínky a pocity. Následně vám na míru vypracujeme plán ke snížení produkce odpadu a pomůžeme s jeho realizací. Díky tomu se vaše domácnost stane šetrnější k přírodě i k vaší peněžence.

Každý den můžeme vytvářet méně odpadu.

 

Jak bude průzkum probíhat si můžete přečíst zde.

 

Toxické látky

Prosazujeme svět bez toxického znečištění a důsledný zákaz zdraví i přírodě nebezpečných látek a odpadů

Řeky bez jedů Plasty Databáze chemických látek Globální znečištění Česko bez jedů Scan4Chem Znecistovatele.cz

Odpady

Protože nejlepší odpad je takový, který vůbec nevznikne, Arnika prosazuje prevenci vzniku odpadů a jeho recyklaci. Varujeme i před riziky spalování odpadů.

Odpadový Oskar Tipy na předcházení vzniku odpadů Kampaň Nespaluj, recykluj! Odpady v zahraničí Web Nespaluj, recykluj Web koalice Pro 3R

Stromy

Chráníme stromy a aleje podél silnic, ve městech a obcích i ve volné krajině. Chráníme tím zdravé životní prostředí, biodiverzitu i živočichy, kteří ve stromech žijí.

Jak zachránit strom Alej roku Tour de aleje Konference a semináře Poodří žije

Řeky

Chráníme přirozený charakter vodních toků, oponujeme ničení řek ve jménu „ekologické“ vodní dopravy. Podporujeme zavádění soustavy Natura a udržení přírodní rozmanitosti.

Živé Labe Kanál Dunaj-Odra-Labe