Vermikompostér snadno a levně

Dneska už není problém objednat na internetu bytový vermikompostér, na výběr je z mnoha designů v cenovém rozpětí 1200 – 3500 Kč. Výroba vlastního je ale snadná, zábavná, může se zapojit celá rodina a když budete šikovní, vyjde vás na pár korun.

Co budete potřebovat k výrobě?

  • 2 – 3 stohovatelné nádoby s víkem
  • nůž
  • vrtačka a vrták 4 a 6 mm
  • nýtovačka s nýty (20-30ks) o průměru 4mm nebo lepidlo
  • netkaná textílie (balení v hobby marketech či zahrádkářstvích mají několik m2, vy ale potřebujete jen malý kousek na zakrytí horního víka, tak ji zkuste poptat při shá­nění žížalí násady

Nádoby mohou mít různý tvar a velikost, důležité je, aby se daly zavřít a skládat na sebe od nádob od zmrzliny (1,5l) přes kbelíky od barev nebo štuku až po 15-20l nádoby od potravin z jídelen. Zkuste se poptat v potravinových provozovnách, bezobalových obchodech nebo řemeslníků. Využijete tak potencionální odpad a plast upcyklujete.

Nářadí nemusíte kupovat, zkuste si ho vypůjčit v půjčovnách nebo od kamarádů či sousedů.

1 naradi na vyrobu komposteru

Vermikompostér funguje tak, že do spodní nádoby odtéká přebytečná tekutina (žížalí výluh) a v horních nádobách se kompostuje.

Naším cílem bude spojit víka a dna nádob, aby vermikompostér držel pohromadě, žížaly měly přístup vzduchu a vysrážená vlhkost mohla odtékat.

vermikomposter vlastni vyroba

 

A teď už se pustíme do výroby!

1. krok – Vyřízněte do víka spodní nádoby velký otvor tak, aby od kraje zůstala plocha cca 3cm. Za tento okraj budeme připevňovat horní nádobu.

vyroba domaci vermikomposteru vyriznuti vika

2. krok – Připevněte víko ke kbelíku. Připravte si vrtačku a vrták 4mm, otočte horní nádobu dnem vzhůru, přiložte víko s otvorem a provrtejte obě vrstvy.

vyroba vermikomposteru spojeni vika dna

První dírku hned snýtujte dohromady, aby se vám víko během dalšího vrtání neposunulo, jako druhou vyvrtejte díru na opačné straně víka a také hned snýtujte. Postupujte dále, dokud nespojíte víko s nádobou kolem dokola.

vyroba vermikomposteru viko a dno snytovane k sobe

3. krok – Vyvrtejte díry do horní nádoby pro odtékání vlhkosti. Použijte vrták o průměru 6mm a navrtejte díry cca 2cm od sebe

vyroba vermikomposteru provrtame dno horniho kbeliku

4. krok – Začistěte díry po vrtání nožíkem. Snadno to jde krouživým pohybem.

vyroba vermikomposter zacistime diry po vrtani

5. krok - Provrtejte víko horní nádoby, aby měly žížaly přístup vzduchu. A opět začistěte dírky.

vyroba vermikomposter vyvrtame diry do vika komposteru

Základní kompostér máte hotový. Pokud máte ale velkou produkci bioodpadu, můžete si vyrobit i patro třetí. Postup je stejný. Je potřeba horní nádobě vyvrtat díry na odtok vlhkosti, vyříznout díru do víka spodní nádoby a obě perforované části spojit k sobě nýty nebo lepidlem.

jak si vyrobit vermikomposter

Násadu žížal snadno seženete na facebookové skupině Vermikompostování nebo na komunitní mapě mapko.cz.

Hodně zdaru při kompostování!

 

Více tipů jak vytvářet méně odpadu najdete v naší nové publikaci.

 

Toxické látky

Prosazujeme svět bez toxického znečištění a důsledný zákaz zdraví i přírodě nebezpečných látek a odpadů

Budoucnost bez plastů Řeky bez jedů Databáze chemických látek Globální znečištění Česko bez jedů Scan4Chem Znecistovatele.cz

Odpady

Protože nejlepší odpad je takový, který vůbec nevznikne, Arnika prosazuje prevenci vzniku odpadů a jeho recyklaci. Varujeme i před riziky spalování odpadů.

Budoucnost bez plastů Odpadový Oskar Tipy na předcházení vzniku odpadů Kampaň Nespaluj, recykluj! Odpady v zahraničí Web Nespaluj, recykluj Web koalice Pro 3R

Praha – město pro život

Chceme, aby Praha byla příjemná pro život a dostupná všem. Soustředíme se na územní plán, který určuje, kde a co se v Praze smí stavět. Prosazujeme ochranu zeleně, informujeme obyvatele a pomáháme lidem zapojovat se do rozhodovacích procesů.

Územní plánování Město a klima Bydlení Letiště Petice Nechceme Sjezdovku Petice 30 pro Prahu Facebook Praha město pro život

Stromy

Chráníme stromy a aleje podél silnic, ve městech a obcích i ve volné krajině. Chráníme tím zdravé životní prostředí, biodiverzitu i živočichy, kteří ve stromech žijí.

Jak zachránit strom Chci dostávat stromové novinky Alej roku Tour de aleje Konference a semináře Poodří žije

Řeky

Chráníme přirozený charakter vodních toků, oponujeme ničení řek ve jménu „ekologické“ vodní dopravy. Podporujeme zavádění soustavy Natura a udržení přírodní rozmanitosti.

Živé Labe

Biodiverzita

Podporujeme zavádění soustavy Natura 2000 a udržení přírodní rozmanitosti – biodiverzity – údržbou cenných lokalit v Českém Středohoří.

Chráníme staré stromy vytvářející dutiny, které jsou domovem mnoha vzácných a ohrožených živočichů, včetně páchníka hnědého v Poodří.

Natura 2000 Bořena Petice za obnovu české přírody

Účast veřejnosti

Arnika se dlouhodobě zasazuje o účast veřejnosti v územních a stavebních řízeních a další procesech, jež souvisejí s ochranou životního prostředí, i přes opakovanou snahu toto právo veřejnosti omezit.

Vy tu stavíte, my tu žijeme Měníme klima v legislativě